Асистирана репродуктивна терапия с  хипербарна оксигенна терапия (ХБОТ)
Жена си прави терaпия с кислород

Асистирана репродуктивна терапия с хипербарна оксигенна терапия (ХБОТ)

Асистирана репродуктивна терапия с хипербарна оксигенна терапия (ХБОТ)

Безплодието е значим социален проблем, който води до социално отдръпване и загуба на самочувствие, като засяга психичното здраве на двойките.

Женският фактор сам по себе си представлява приблизително 35% от случаите на безплодие, двата фактора – женски и мъжки – са отговорни за 20%, а мъжкият фактор е отговорен за 30%.

Мъжкото безплодие може да има много причини. В 90% от случаите на мъжко безплодие има намаление на броя на сперматозоидите или може да се наблюдава ниско качество на сперматозоидите. Освен това, морфологични нарушения на сперматозоидите, като глобозооспермия, могат да доведат до мъжко безплодие.

Асистираната репродуктивна технология (АРТ)

е най-значимият метод за лечение на безплодие. Въпреки че са разработени много методи за лечение, като интрацитоплазмено инжектиране на сперматозоиди (ICSI) и инжектиране на сперматидите в кръг (ROSI), продължаващата реалност на много двойки, които не могат да имат деца, мотивира учените да изследват възможни решения.

Хипербарната кислородна терапия (ХБОТ)

Жена си прави терaпия с кислород

ХБОТ може да подобри успеха на традиционните методи за лечение на безплодие. Проучвания доказват добрия резултат от прилагането на ХБОТ в допълнение към АРТ (асистирана репродукция):

      • брой на сперматозоиди;
      • резултатите от тестовете за екстракция на сперматозоиди от тестикулите (TESE);
      • степента на фрагментация на спермата ДНК;
      • броя ембриони и бременностите.

Проучване върху влиянието на ХБОТ върху мъжкото безплодие

хипербарна кислородна камера

Най-подходящите методи за АРТ според резултатите от спермограмата или TESE бяха приложени три месеца след края на ХБОТ, при условие че пациентът е съобщил, че е преминал през ХБОТ. Сперматозоиди, тестикуларни сперматозоиди, епидидимални сперматозоиди и удължени сперматиди бяха използвани за техниките ICSI и ROSI. Рутинният протокол за ХБОТ с Biobarica е 100% кислород при налягане от 1.45 атмосферни абсолютни (ATA) за 60 минути. 20 сесии по 3 на седмица. Препоръчваме да се следи качеството на сперматозоидите.​

Прочети повече тук:

Assisted reproductive treatments with hyperbaric oxygen therapy in male infertility (nih.gov)

Хипербарна кислородна терапия като възможна терапия за лечение на безплодие

Проблемът с безплодието, в една или друга степен, съществува в целия свят. Общо взето, всяка шеста двойка има проблеми с желаната репродукция и се нуждае от помощта на квалифициран персонал. Един от причинителите на безплодие при жените несъмнено е проблемът с рецептивността на ендометриума, т.е. качеството на маточната лигавица, където ще бъде имплантиран бъдещият ембрион. Като се има предвид, че програмите за ин витро оплождане (IVF) водят до висок процент висококачествени ембриони, които се прехвърлят в матката чрез ембриотрансфер (ET), се очаква тяхната имплантация в ендометриума и постигане на желаната бременност. Въпреки това,

голям брой ембриони не успяват да се имплантират по неизвестни причини

и вместо очакваната бременност, се появява кръвоизлив като знак за менструалния цикъл и неуспех на имплантацията. Много фактори влияят на качеството на тази динамична тъкан: анатомията на кухината и матката като цяло, оптималния хормонален статус, отсъствието на ендометриални вълни, и един от най-важните фактори е качеството на васкуларизацията и оксигенацията.

Целта на това изследване беше да се оцени развитието на ендометриума

– дебелината и рефлективността на ендометриума, субендометриалната, ендометриалната и маточната перфузия, след хипербарна оксигенация, използвайки трансвагинален цветен доплер. Това рандомизирано проучване показва резултатите, когато пациентките бяха лекувани в хипербарна кислородна камера за 7 последователни дни, започвайки от 2-5 ден на менструалния цикъл.

Прочети повече тук:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7192642/

Оценката на ефектите на ХБОТ беше извършена

и отбелязахме подобрение на оксигенацията и васкуларизацията на ендометриум, с по-добро качество на яйцеклетките, по-добра реакция на овариалната стимулация, по-добро качество на ембрионите и по-висок процент на бременност.

Фоликулометрията в циклите, когато беше приложена хипербарна кислородна терапия (ХБОТ), показа отличен отговор на ендометриума (дебелината на ендометриума по време на овулация беше по-добра и с тройна линия).

 

Желаното качество на ендометриума беше значително по-добро в цикъла,

когато беше приложена ХБОТ, но също така забелязахме удължаване на ефектите и през следващия месец. Пауър доплер и 3DPD на маточните артерии показаха, че резистентността на маточните кръвоносни съдове беше малко по-висока от очакваното, но това беше очаквана реакция на големите кръвоносни съдове на хипербарна терапия. Картографирането на субендометриалните кръвоносни съдове в циклите, покрити и следвани от хипербарна кислородна терапия, показа интензивна капилярна мрежа на ендометриума, особено 4-6 седмици след ХБОТ.

Кислородът, използван под високо налягане – кислород като лекарство, може да има изключително значение за по-добрия изход на имплантацията на бременността чрез подобряване на рецептивността на ендометриума. Ако рецептивността на ендометриума е обусловена от адекватен растеж, васкуларизация и оксигенация, тогава хипербарната кислородна терапия е лечението на избор.

От друга страна, ние също лекувахме пациенти с мъжки фактор на безплодие

Регистрирано беше значително увеличение на моторната активност, както и увеличена сперматогенеза два месеца след терапията. Най-голямото увеличение на подвижността на сперматозоидите беше установено в пробите по време на подготовка in vitro с висококачествени среди за подготовка на сперма. Получените резултати предполагат, че острата експозиция на сперматозоидните проби на хипербарна кислородна терапия (ХБОТ) има благоприятен ефект върху функционалния капацитет на сперматозоидите по отношение на тяхната по-добра подвижност.

Пролонгационните и отложените ефекти на
хипербарната кислородна терапия бяха потвърдени

чрез контролен спермограмен анализ 70 до 90 дни след терапията, с резултати, показващи добра индукция на сперматогенезата, благодарение на хипербарния кислород и елиминирането на реактивните кислородни видове и избягването на инфекции поради хипероксия. Има също добри ефекти върху ДНК интегритета с по-малко фрагментация на ДНК в условията на хипероксия.

Съществуват много фактори, които в крайна сметка влияят върху мъжката и женската фертилност и шансовете за зачеване, но нашият опит показва, че хипербарната кислородна терапия може да има положителен ефект върху лечението на безплодието и да увеличи мъжката и женската фертилност.

Прочети повече тук:

https://obstetrics.imedpub.com/hyperbaric-oxygenation-therapy-in-infertility-patients.php?aid=8389

Терапията може да бъде извършвана в единична барокамера, в която пациентът диша почти 100% кислород при повишено налягане. Според UHMS и определението на The Centers of Medicare and Medical Services (CMS) и други, дишането на 100% кислород при налягане от 1 атмосфера не се счита за ХБОТ. Пациентът трябва да получи кислород чрез вдишване в камера с повишено налягане. Актуалната информация твърди, че налягането трябва да бъде 1.4 атмосфери и повече.

Leave a Reply